м. Київ, вул. Льва Толстого, 11/61, оф. 47

Кожна особистість з народження і протягом усього життя є частиною соціуму. Спілкування і взаємодія з іншими людьми є однією з наших базових потреб. Але найчастіше саме в них полягає проблема, що турбує людину і не дозволяє їй відчувати себе комфортно і самодостатньо.

Групова психотерапія – це один із способів психотерапевтичного впливу, який у багатьох випадках є більш ефективним для роботи з клієнтом. Незважаючи на те, що більшість клієнтів спочатку відкидає пропозиції щодо роботи в групі, гадаючи, що індивідуальні сеанси краще, психотерапевтичні групи в результаті є не менш ефективними. Чим відрізняється групова психотерапія? Кому вона підходить і які проблеми допомагає вирішити?

 

Що таке групова психотерапія і в чому її особливості?

Група, в якій людина проходить терапію, стає невеликою імітацією соціуму. Потрапляючи в неї людина стає учасником багатьох різних взаємодій. Психотерапевт контролює процес і направляє їх в потрібну сторону, забезпечуючи максимальний терапевтичний ефект.

Вільна група з часом стає мікрокосмом для учасників. Вони починаються взаємодіяти з іншими людьми так само, як взаємодіють з людьми в своєму природному оточенні. Це відбувається несвідомо і дозволяє терапевту і групі наочно побачити в чому полягає справжня проблема.

Проблеми, з якими людина приходить до психолога, найчастіше набагато простіше і швидше можна пропрацювати в складі групи. До таких відносять проблеми зі спілкуванням, соціальною взаємодією, самооцінкою, труднощі спілкування в сім'ї тощо.

Якщо при індивідуальній терапії фокус уваги спрямований на конкретну людину і її минуле, то на групових сеансах фокус зміщується на теперішній час: що ви відчуваєте зараз, як ставитеся до інших людей, як поводите себе в цій ситуації, що говорите, куди дивитесь і т.п. При цьому багато особливостей, схильностей, моделей поведінки людини стають очевидними для оточуючих і опрацювати їх набагато простіше.

Працюючи з групою, психотерапевти наживо спостерігають проблеми в стосунках, які виникають у людини в соціумі. Вони бачать прояви неспокою, агресії, невпевненості, зневаги, холодності, як змінюється мова тіла, а також інші моменти, що виникають у людини при спілкуванні з іншими людьми, які при діалозі «один на один» можуть взагалі не проявлятися.

Групова психотерапія відрізняється:

 • Динамікою змін. Міжособистісні процеси проходять набагато інтенсивніше і результат з'явиться набагато швидше.
 • Активною дією. Багато проблем, які людина хоче вирішити за допомогою психолога, пов'язані зі спілкуванням з оточуючими його людьми. Це може бути брак впевненості в собі, питання лідерства, підпорядкування тощо. Працюючи в групі вони виявляються на поверхні, чітко і явно, завдяки чому опрацювати ці проблеми набагато простіше.
 • Відкритістю і очевидністю. Кожна людина бачить саму себе не так, як бачать її оточуючі. У цьому питанні робота в групі просто незамінна – інші учасники матимуть змогу вказати на те, що в вас бачать всі інші і чого ви самі не помічаєте. Використовуючи їх зворотний зв'язок, реакції і відношення можна істотно просунутися у вирішенні своєї проблеми і домогтися змін.

Індивідуальна терапія дозволяє людині відчувати себе в цілковитій безпеці. Іноді це необхідно, але для більшості пацієнтів набагато кориснішою виявляється групова психотерапія в Києві або комбінація цих двох методів. Так чи інакше, виходячи з кабінету психотерапевта, людина опиняється в суспільстві. Відпрацювання ситуацій, моделей поведінки, реакцій допомагає швидше досягти бажаних змін.

 

Чим вам допоможе групова терапія?

Груповий формат роботи допоможе вам удосконалюватися, відчувати себе впевненіше і адекватніше реагувати на життєві ситуації та інших людей. Терапія направлена ​​на те, щоб навчити людину:

 • чесно і щиро озвучувати свої почуття і думки перед аудиторією;
 • ділитися спогадами, асоціаціями, думками, які виникають під час спілкування в групі;
 • щиро відповідати на запитання та коментарі членів групи;
 • вмінню виходити із зони комфорту та ін.

Психотерапевт створює безпечну впорядковану середу, в якій учасники відчувають себе спокійно, в надійних руках.

 

Що являють собою психотерапевтичні групи?

Розрізняють декілька видів психотерапевтичних груп за програмною метою, складом, тривалістю роботи та іншими критеріями.

За складом групи можуть бути:

 • маленькими (до 5 осіб),
 • середніми (до 10 - 12 чоловік)
 • великими (до 30 осіб).

Робота в малих групах може бути недостатньо динамічною. Бо коли людей мало, не вдається домогтися необхідної різноманітності взаємодій. Великі групи також часто бувають не надто ефективними, бо всередині неодмінно утворюються свої невеликі колективи за інтересами зі своєю схемою взаємодії. Тому найчастіше психотерапевтична група в Києві включає 10-12 осіб. Цього достатньо, щоб між учасниками виникла емоційна близькість і стало можливим отримати якісний зворотний зв'язок. Роботу в ній проводить один або два психотерапевта.

Також розрізняють однорідні і неоднорідні групи. Однорідність визначається за демографічними ознаками (статтю, освітою, віком), особистісними (спільні інтереси, схожі характери), а також клінічним (певна симптоматика, захворювання). Вибір групи за цією ознакою має свої особливості.

В однорідній групі люди швидше стають згуртованими, отримують підтримку і розуміння, терапевтичний ефект досягається швидше. Але, при цьому, учасники освоюють менше форм взаємодії з різними людьми. Однорідні групи, як правило, орієнтовані на вирішення конкретної проблеми і більш ефективні при короткостроковій терапії для людей зі схожими запитами. Наприклад, такий формат часто вибирають при лікуванні від алкогольної або іншій залежності.

Неоднорідні групи мають свої особливості та переваги:

 • Учасники мають різні погляди і точки зору. Вони допомагають один одному зрозуміти, що на одну і ту ж ситуацію можна дивитися по-різному.
 • В учасників є можливість отримати зворотній зв'язок від людей, які на них не схожі, що дуже важливо для змін.
 • Це кращий спосіб змінити неадекватне сприйняття людиною себе, інших людей і світу в цілому.
 • Вони добре допомагають коригувати порушення поведінки і розлади.

При цьому, психотерапевта працювати набагато складніше. В неоднорідних групах часто виникають конфлікти, учасникам складніше вибудувати емоційні зв'язки.

 

Протипоказання для групової психотерапії

Як і для будь-яких видів терапії, у групових сеансів є певні протипоказання:

 • Психічні розлади.
 • Розлади особистості в стадії декомпенсації.
 • Порушення в когнітивній сфері.
 • Аутоагресія і суїцидальність.
 • Системні неврози.
 • Особисті близькі стосунки з іншим учасником групи та ін.

Перед початком групової психотерапії, фахівець обов'язково проводить співбесіду, визначаючи чи підходить людині цей формат роботи, та чи немає у неї особистих обставин або особливостей, які можуть стати протипоказанням.

 

У деяких випадках групова терапія набагато ефективніше індивідуальної. Активна динаміка процесів, можливість взаємодіяти з іншими учасниками, спробувати для себе нові незвичні ролі – все це дає можливість швидше прогресувати в усвідомленні себе, своїх сильних боків і слабкостей. Однак, важливо розуміти, що ця робота може бути болючою і неприємною на певному етапі. Емоційне напруження буде набагато сильнішим, ніж при індивідуальній терапії.

Вкрай важливо пережити перші 12-ть занять. Це найскладніший період, але тільки після закінчення цього часу людина відчуває реальний терапевтичний ефект. Психотерапевтична група в Києві під керівництвом Євгена і Марії Гречаник допоможе вам вирішити безліч проблем і вибудувати своє життя так, як вам цього хочеться.