м. Київ, вул. Льва Толстого, 11/61, оф. 47

Для чого потрібна психотерапевтична група?

Вивчаючи людське суспільство, очевидно, що міжособистісні відносини відіграють в ньому вирішальну роль. Переглядаємо ми історію еволюції людини в широкому плані або розвиток окремої людини, в будь-якому випадку, ми зобов'язані розглядати через призму міжособистісних відносин. Людина завжди жила у групах, які відрізнялися інтенсивними і постійними міжособистісними контактами. Особистість майже повністю є продуктом взаємодії з іншими людьми. Людина потребує того, щоб бути поруч з іншими, - це біологічна, базова потреба. Це можна позначити як інтерперсональний погляд або интерперсональная теорія. Будь-яка особистісна патологічна симптоматика з легкістю перекладається на мову міжособистісних відносин. Психічне здоров'я є продовженням здорових міжособистісних відносин. Психологічна допомога в групі – це устремління на такий кінцевий результат, при якому людина стає собою тим більше, чим краще поводиться з оточуючими. Таким чином, групова терапія интерперсонального - і в своїх цілях, і в своїх засобах. Люди, що проходять групову терапію, десь між третім і шостим місяцем часто змінюють початкові терапевтичні цілі. Ці цілі – від шуканого ослаблення тривожності або депресії, наприклад, до интерперсонального за своєю природою цілям – до бажання вчитися спілкуванню з оточуючими, до прагнення навчитися довіряти і самому бути чесним з ними, до бажання навчитися любити.

Вільна інтерактивна група з декількома структурними обмеженнями стає згодом мікрокосмом для її учасників. Через якийсь час учасники починають взаємодіяти з іншими членами групи так само, як вони взаємодіють з іншими людьми в своєму оточенні, що б створити в групі таке ж міжособистісне простір, до якого вони звикли. Це відбувається несвідомо і по мимо їх волі. Іншими словами, їм немає потреби описувати свої труднощі – рано чи пізно вони виносять їх на загальний огляд.

 

Що відбувається в групі?

Група дозволяє в безпечній обстановці вивчати себе, свої звичні реакції, моделі поведінки, емоції і відносини з іншими учасниками і свої минулі відносинами. Починаючи від самої першої і важливої групи – батьківської сім'ї. Групова терапія створює всі необхідні умови для успішних змін. Дає можливість побачити себе цілісно, в часі, в поведінці і відносинах з іншими, отримати зворотній зв'язок, встановити глибокий контакт з іншими і як наслідок - з самим собою.

Багато людей, звертаючись за психологічною допомогою, дуже стурбовані думками про те, що ніхто більше не мучиться так, як вони, що тільки вони відчувають страхи, страждають від проблем і неприйнятних думок, поривів і фантазій. Їх почуття власної унікальності тісно пов'язане з соціальною ізоляцією, з труднощами, що випробовуються в міжособистісному спілкуванні, з недосяжністю щирості і розкутості в інтимних відносинах. В процесі, люди усвідомлюють своє схожість з іншими і поділяють їх глибинні переживання. Це усвідомлення є потужним переживанням і фактором, здатним позбавити від необгрунтованих фантазій про себе.

Також учасники групи отримують інформацію щодо психічного здоров'я, загальної психодинамики, значення симптомів, міжособистісної і групової динаміки, загальних психологічних закономірностей і тд.

У всіх без винятку людей, що звертаються за психологічною допомогою є історія негативного досвіду, набутого в найпершій і важливу групу - батьківській родині. Група має схожість з сім'єю в багатьох аспектах, особливо коли провідні чоловік і жінка. Часто, члени групи взаємодіють з її керівниками та іншими учасниками так, як вони взаємодіяли колись з батьками та іншими родичами і значущими дорослими. Існує безліч моделей взаємодії: безнадійна залежність від керівників, яких вони наділяють надзнаннями і силою; навпаки, боротьба з лідерами, стверджуючи, що вони перешкоджають росту або позбавляють індивідуальності; спроби внести розкол між ко-терапевтами, провокуючи суперечки або незгоду між ними; жорстка конкуренція з іншими учасниками, намагаючись зосередити всю увагу і турботу терапевтів на собі; пошук союзників що б "скинути" терапевтів і тд. Важливо не тільки проаналізувати дитячі сімейні конфлікти, але і коректно звільнити від їх впливу.

У групі, наприклад, можна дізнатися про свою дезорієнтуючу звичку не дивитися в очі співрозмовнику або безлічі інших дій, які підривають міжособистісне спілкування, отримати всебічну зворотний зв'язок.

У груповій терапії для людини є цілком природним отримувати користь, спостерігаючи за успіхами і просуванням іншого учасника з подібним поєднанням проблем, - цей феномен називається "замісної" терапією або терапією "спостереження". Це може допомогти "розморозитися", експериментуючи з новими формами поведінки.

 

Відвідування групи

Очевидно, що тривалі відвідування групи необхідні. Люди, рано припинили курс терапії, отримують мало користі. У проведених дослідженнях, понад 50 осіб, що покинули тер.групи протягом перших 12 занять, не отримали задоволення і позитивного тер.досвіду, а деякі відчули погіршення. Люди, що залишаються в групі, принаймні, в перебігу 12 зустрічей, з дуже великою ймовірністю (85% в одному з досліджень) отримають користь від терапії. Чим привабливіший учасник для групи, тим більше він буде схильний продовжувати участь в тер.групі. Існує, так само, високий ступінь кореляції між слабкою згуртованістю і кінцевим відходом з групи. Більшість груп на початку свого існування проходить через фазу нестабільності, коли деякі йдуть, а на їх місце приходять інші. Стабільність членства є необхідною умовою для ефективної терапії.