м. Київ, вул. Льва Толстого, 11/61, оф. 47
Прийняття радикальної відповідальності або випадкове не випадково.

Аналіз міфу

 

Це один з найпопулярніших міфів не тільки у психологів, а й взагалі у багатьох людей.

 

Звучить приблизно так - «У кожного з нас в житті відбувалися події, які виглядають, як випадковості. Випадково запізнився на літак і не потрапив на співбесіду. В останню мить змінив плани і ... зустрів свою любов. Відволікся на телефонний дзвінок і потрапив в аварію ... Здавалося, безглуздий збіг. Але, не дивлячись на те, що в події може бути задіяний цілий ланцюжок подій, випадковостей не буває! » (Взято з b17)

Пояснення та інтерпретації суті «невипадковою випадковості» можуть бути різними. Так само, як і ступінь радикальності. Хтось говорить про долю або божественне провидіння, хтось про світову змову, хтось про карму і т.д. Психологи психологізують і інтерпретують.

Реальний стан речей в тому, що велика частина явищ і подій насправді випадкові. Але тільки не для нашого мозку і сприйняття. Випадкове може бути тільки випадковим), інакше - це б називалося закономірним. І це можна перевірити. Про це нам говорять реальні наукові дослідження та експерименти. Існує поняття когнітивних спотворень - систематичні помилки в мисленні, які виникають на основі дисфункціональних і ірраціональних переконань. Є цілий розділ помилок, пов'язаних з можливостями і стереотипами. Давайте подивимося на деякі загальні помилки в слідстві нерозуміння сутності випадковостей. Я їх приведу тільки поверхнево, більш докладно все можна знайти в гуглі.

Феномен «справедливого світу» - тенденція людей вірити, що світ «справедливий» і, отже, люди отримують «те, що вони заслуговують».

Ілюзорна кореляція - феномен сприйняття перебільшено тісному зв'язку між змінними, яка в реальності або не існує, або значно менше, ніж передбачається.

Помилка гравця - тенденція вважати, що окремі випадкові події зазнають впливу попередніх випадкових подій.

Евристика доступності - оцінка як найімовірнішого того, що більш доступно в пам'яті, тобто ухилення в сторону більш яскравого, незвичайного або емоційно зарядженого.

Ефект знання заднім числом - іноді називається «Я так і знав» - схильність сприймати минулі події передбачуваними.

І так далі. З позицій психодинамических теорій, так само можна зробити загальний висновок - прийняття радикальної відповідальності за випадкові випадковості дозволяє мати ілюзію контролю, безпеки і передбачуваності. І тісно пов'язане з вірою у власну винятковість, необхідністю пошуку сенсу в усьому і т.д. Зрозуміло, що в якійсь мірі ця віра обгрунтована адаптивними функціями і може приносити користь. Іноді це може бути інструментом терапії, але тільки в усвідомленому і помірному вигляді. Буває корисно прийняти і побачити своє авторство життя, і свій сценарій, і почерк. Але повністю відмовлятися від ідеї випадку, ймовірно, так само, як і не бачити закономірностей там, де вони реально є.