м. Київ, вул. Льва Толстого, 11/61, оф. 47
Психологічні проблеми підлітків

Підлітковий вік також називають «перехідним», «критичним», «переломним» не просто так. Цей етап формування особистості стає дуже складним як для самої дитини, так і для її родичів, вчителів та всіх оточуючих.

Традиційно підлітковим називають період із 13 до 19 років. Він ділиться на два етапи:

 • молодший (пубертатний) – з 13 до 15 років;
 • старший (ювенальний) – з 16 до 19 років.

Але ці межі можуть змінюватись. Іноді підлітковий вік може починатися вже 10 – 12 років.

У різному віці підлітки переживають різні стани. У 12-13 років активно проявляється саморуйнівна небезпечна поведінка, коли дитина кидається у подвиги, намагаючись завоювати повагу однолітків, а психологія підлітка 17 років буде вже кардинально іншою. У цей період підлітки поводяться спокійніше, але перед ними постають інші проблеми – вхід у доросле життя, визначення подальшого шляху тощо.

Психологічні розлади діагностуються у 14% підлітків планети. Проблеми підлітків характерні виключно для цього віку, але, якщо людина не зуміє правильно пережити кризу, не отримає необхідної підтримки, вони можуть перейти в дорослу фазу і вплинути на всі наступні роки людини, обмежуючи її можливості вести здорове життя.

 

Особливості підліткового віку

Підлітковий етап – найкоротший, але найскладніший і найважливіший у житті. Він займає особливе місце у процесі становлення особистості. У цей час відбувається побудова нового характеру, закладаються основи свідомої поведінки, проявляється загальна спрямованість у формуванні моральних та соціальних установок.

У цей період відбувається бурхливе зростання, розвиток та перебудова організму, що також дуже серйозно впливає на психологічний стан людини, її реакції, самосвідомість тощо.

Психологія підлітка значною мірою залежить від емоційного розвитку, що у період характеризується:

 1. Інтенсивністю та жвавістю. Найчастіше емоції виявляються тяжкими, надмірно значними. Підліток не вміє відокремлювати важливе від несуттєвого, тому навіть найменші невдачі можуть сприйматися як «кінець світу».
 2. Нестабільністю та лабільністю. У цей період абсолютно нормальними є легкість і стрімкий перехід від зневіри до ейфорії, від відчуття своєї значущості та сили до повної втрати віри у свої можливості.
 3. Безпредметністю. Найчастіше підліток сам не може чітко зрозуміти, що спричинило його радість чи смуток, занепокоєння тощо. Причиною цього є значні гормональні перебудови, що впливають на роботу нервової системи.

Підлітки мають величезні ресурси сил і енергії, але вони не можуть визначити куди їх прикласти, немає певних цілей (або вони занадто завищені), немає життєвих умінь, які дають можливість розвиватися в конкретному напрямку.

Бажання досягти високих ідеалів та відчуття своєї недосконалості, прагнення до незалежності, але величезна залежність від думки оточуючих та інші протиріччя пережити дуже складно, і часто вони викликають у підлітка різні психологічні проблеми.

Тінейджери з нестабільним психологічним здоров'ям дуже вразливі до таких небезпек як дискримінація, ізоляція від соціуму, стигматизація, проблеми з навчанням, ризиковані вчинки тощо.

 

Причини психологічних проблем у підлітків

Справжні психологічні проблеми виникають у певних умовах і під впливом певних факторів або їх сукупності:

 1. Неблагополучні відносини у родині. Насильство, надмірна критика від батька чи матері, безкомпромісне нав'язування своїх принципів, часті сварки у домі тощо.
 2. Виховання у неповній сім'ї. Якщо дитина не отримує окремих аспектів виховання, мати сама перебуває у нестабільному стані, дитині довелося вимушено завчасно подорослішати тощо.
 3. Критика від оточуючих чи відсутність визнання. У цей період людина починає усвідомлювати себе, шукати своє місце у світі, розуміти на що вона здатна і ким є. Якщо з якоїсь причини вона не отримує визнання у суспільстві, це може спричинити кризу.

Також вплив можуть надавати інші чинники.

 

Головні психологічні проблеми підлітків

У підлітків можуть виникати різноманітні психологічні проблеми: від апатії до бажання накласти на себе руки. У деяких важких випадках може знадобитись психолог для підлітка, який допоможе впоратися з проблемою і знайти правильний вихід.

Основними психологічними проблемами цьому етапі життя є:

 1. Суїцид. Кількість самогубств серед підлітків зростає і це привід для занепокоєння. Основними причинами такого рішення стає низька самооцінка, байдужість батьків, відчуття самотності, депресія тощо. Слід пам'ятати, що будь-яку невдачу підліток може сприйняти дуже серйозно, тому важливо стежити за його станом і вчасно надати допомогу.
 2. Гнів. Це абсолютно нормальна емоція, яку може переживати кожна людина. Проблема полягає лише в управлінні гнівом, яким підлітки часто не володіють. Неусвідомлений та непроявлений гнів може призвести до пасивно-агресивної поведінки.

  Основною її метою є бажання вивести із рівноваги батьків, викладачів чи інших людей з оточення. Підлітки роблять це несвідомо. Вони роблять це на зло батькам, що найчастіше ставить їх самих у складні ситуації, змушує робити необдумані небезпечні вчинки.

  Проблема виникає якщо до 16 - 17 років людина не навчиться контролювати свій гнів, правильно його сприймати, не переросте пасивно-агресивну поведінку. Ця модель може зберегтися на все життя.

 3. Депресія. Це психологічний розлад, який проявляється у пригніченому настрої, відчутті своєї нікчемності та непотрібності, песимізмі, загальмованості дій, різних соматичних розладах.

  Розпізнати депресію у підлітка складно, оскільки вона проявляється не так, як у дорослих. У психології розрізняють три форми підліткової депресії:

  • Легка. Виявляється в песимістичних роздумах та мріях. Такий стан можуть спровокувати трагічні чи важкі події: хвороба чи смерть близької людини, переїзд, великий конфлікт у сім'ї, розлучення тощо.
  • Середня. Поведінка не відрізняється від звичайної, але судження мають яскраве негативне забарвлення, особливо щодо того, що його пригнічує чи дратує.
  • Важка. В цьому випадку підліток втрачає здатність чітко, раціонально мислити. Може знадобитися допомога психолога, щоб вивести дитину з цього стану.
 4. Підвищена тривожність, яка може переростати в паніку чи постійне занепокоєння. Такі проблеми призводять до погіршення оцінок у школі, відчуженості від соціуму тощо.
 5. Поведінкові порушення. Характерні у віці до 16 років. Проблеми з концентрацією уваги, ризиковані вчинки без урахування наслідків і т.п. не тільки небезпечні для життя та здоров'я, а й можуть спровокувати більш серйозні проблеми надалі.
 6. Розлади харчової поведінки. Фіксація на темі їжі, фігури, маси тіла можуть призвести до анорексії, булімії та інших небезпечних патологій. Це дуже небезпечні розлади, які можуть призвести до смерті або серйозних фізичних захворювань на все життя.
 7. Психотичні розлади. Найчастіше діагностуються після 16 років. Вони можуть доходити навіть до галюцинацій та марення. Такий стан порушує здатність брати участь у повсякденному житті, здобувати освіту, спілкуватися тощо.
 8. Ризиковані форми поведінки. Дуже поширена проблема, за якої підліток може вживати наркотики, пити занадто багато алкоголю, здійснювати насильство над іншими людьми, вести безвідповідальне статеве життя. Такі форми поведінки може мати дуже важкі наслідки як фізичного, так психологічного добробуту людини надалі.

 

Як вирішити психологічні проблеми підлітків?

Ключовим аспектом у вирішенні психологічних проблем у підлітка є допомога батьків. Якщо вони правильно змоделюють відносини (дозволять підлітку знайти своє місце в житті, реалізувати свої бажання, бути самостійним, мати своє бачення тощо), а також вчасно підтримають, визнають, що дитина вже виросла і має право на свою думку, це дозволить їм стати опорою для підлітка і перебувати поруч із ним у потрібний момент.

Якщо проблеми погіршуються, правильним рішенням буде консультація психолога для підлітка. Зазвичай вони проходять без батьків. Загалом вони нагадують консультації для дорослих, але психолог спілкується з клієнтом з огляду на особливості його віку та сприйняття. Це найкращий варіант для підлітків, у яких конфліктні недовірчі відносини з батьками. Правильне опрацювання дозволить йому вирішити свої проблеми та налагодити взаємини в сім'ї.

 

Ознаки, що дитині потрібна допомога психолога

Враховуючи нестабільність поведінки підлітків, іноді дуже важко зрозуміти, що ситуація погіршилася і дитині потрібна допомога психолога. Але деякі чинники слід звернути увагу:

 • тривала апатія, відсутність бажань та інтересів;
 • різке та тривале зниження успішності у навчанні;
 • депресивні настрої;
 • розлади сну;
 • розлади харчової поведінки;
 • різка втрата інтересу до того, що раніше подобалось;
 • відсутність соціальних зв'язків тощо.

Якщо ви спостерігаєте тривожні симптоми, слід звернутися до фахівця якнайшвидше. При цьому дуже важливо знайти психолога для підлітка, який йому сподобається, зможе налагодити контакт та увійти у довіру.