м. Київ, вул. Льва Толстого, 11/61, оф. 47
Почуття провини.

Гостре відчуття, яке виникає у будь-якій сфері життя і стосується і дітей і дорослих. Не виконав домашнє завдання, не зателефонувала подрузі, не здала іспит, не заробляю достатньо, не так виховую дитину.... список можна продовжувати у будь-яку сторону життєвої системи координат. Звідки береться почуття провини? Як правило, це почуття народжується у дитинстві і міцно закріплюється у свідомості дитини. Провина виникає через наступні "виховні прийоми":
-знецінення. Наприклад:"від твоїх зусиль толку нуль, що ти взагалі можеш"
-маніпуляції: " я через твоє запізнення маю проблеми з серцем", "ти мене зведеш у могилу"
-порівняння: " подивись на Катю, Свєту, вони мають кращі оцінки
-узагальнення: "ти робиш одну лише шкоду" "ледащо, нездара".

Почуття провини формується там, де є завищенні очікування з боку оточення. Що робити?
-навчитись відстежувати прояви почуття провини у себе. Це можуть бути тілесні прояви (провина йде поряд із соромом), установки
- проаналізувати, яка сфера в даний момент часу викликає найбільшу провину. Як правило, це актуальна та вразлива зона-наприклад, навчання для дитини, материнство для жінки, яка нещодавно народила дитини.
- спробувати заземлення об реальні факти. Відстежте, чи відповідає реальність вашим відчуттям. У 90% випадків відчуття провини 
є внутрішнім і базується на внутрішніх установках.
- підтримати себе та пробачити. Якщо об'єктивно провина виникає внаслідок неправильних дій, дайте собі шанс на помилку. І пробачте самі себе у першу чергу. Якщо провина є автоматичною реакцією, спробуйте замінити її на підтримку себе. У будь-якому випадку, надмірне почуття провини може зашкодити психічному здоров'ю і відобразитись у високому рівні тривоги, стресі, безсонні, проблемах у комунікації та ін.