м. Київ, вул. Льва Толстого, 11/61, оф. 47
Виклики нашого часу. Еволюційна психологія, погляд на психотерапію.

Еволюційна психологія, погляд на психотерапію.

Скульптура являє населення світу від 10000 до н.е. до 2000 року. Тонка частина скульптури, насправді, в десятки або сотні разів довше і її просто неможливо було б матеріально втілити і розмістити в виставковому залі. Тонка лінія довжиною не в 10 000 років, а мінімум в 2 - 2,5 млн.р., якщо точкою відліку вважати появу роду Homo. Вражає… Дивлячись на цю фотографію виникає цілісний образ Нас і багато речей стають зрозумілішими. Новий і незвичний час, безумовно золотий вік, хоча є і суттєві мінуси. Головні виклики часу і складності буття зараз знаходяться саме в соціальній площині, психології, відносинах, в нашому суб'єктивному, внутрішньому світі. Поки що не дуже зрозуміло, що робити і що буде відбуватися. Всі камені, які збирали і які були цінністю, розлетілися на всі боки. Час розкиданих каменів. «Твоя проблема в тому, що ти все життя прожив, думаючи, що є правила. А їх немає». Ця фраза могла б стати епіграфом до нашого золотого віку. Хоча правила є, просто вони нові, інші, і змінюються швидше ніж ми встигаємо запам'ятати. З кожною новою цифрою на графіку населення, з кожною новою революційною технологією, новим науковим відкриттям, з кожним модним культурним апгрейдом правила змінюються. Мабуть, зараз немає теми, яку кардинально не переглянули в останні 100-200 років, іноді по кілька разів. Виховання дітей, гендерні ролі, юридичні права різних груп населення, система соціальної ієрархії, правила харчування, розпорядок дня, критерії норми і патології, етика, тощо. Перераховувати можна нескінченно. І це складно. Відчувати труднощі психологічної адаптації та функціонування у величезному, заплутаному, суперечливому, стрімко мінливому соціальному середовищі, яке досить вимогливе, конкурентне, часто токсичне і не піклується про наше душевне здоров'я. 

Протягом мільйонів років наш соціальний світ був обмежений групою чисельністю, що не перевищувала 30 осіб, половина з яких були діти. Кожна людина була цінна і незамінна. Від життя кожного залежало виживання всієї групи. Конфлікти доводилося вирішувати, любити і підтримувати один одного, мати тривалі стосунки, було головною необхідністю для виживання. Всі якості, які ми вважаємо кращими в нас, такі як любов, довіра, доброта, альтруїзм, з'явилися не випадково. Це життєво необхідні умови для адаптації та успішного функціонування в невеликій групі, яка існувала до новітніх обставин. Цими обставинами стали культурні та промислові революції, починаючи з неоліту і закінчуючи епохою інформації і глобалізації другої половини XX в. Сільськогосподарська (неолітична) революція привела до розвитку цивілізацій, осілих спільнот, тобто перейшли від кочового способу життя (скотарство і збиральництво) до землеробства.&Nbsp; Кожна наступна епоха змінювала соціальний уклад, норми, цінності, традиції і життя людей. 

Кажуть, що найбільша цінність сьогодні – це людська увага. Уявний парадокс, але чим більше соціум, тим менш інтенсивно ми включені в соціальне життя – ще один парадокс часу. Чим більше глобалізація - тим більше індивідуалізації. Чим більше коштів і технологій для контакту, тим менше самих контактів і менше глибина і якість, в тому числі і з самим з собою. 

Не хотілося б згущувати фарби і представляти все в стилі « раніше було краще», «повернемося до витоків» і т.д. Боротьба з викликами часу була і залишиться назавжди. Колись це були голод, хижаки і стихія. Трохи пізніше – пандемії, війни і злидні. Зараз, якщо ви читаєте цей текст, швидше за все, це щось внутрішнє. Можливо постійна тривога і страх або занепокоєння, або постійна напруга і стрес в соціальних ситуаціях або відчуття хронічної втоми, депресії, безглуздості або просто нерозуміння і конфлікти з близькими або відсутність близьких. І я хочу сказати – що це абсолютно нормально. Нормально не тому що це добре чи приємно, а тому що відчувати складні почуття, сумніви, душевний біль і боротися з цим - це і є головний виклик Нашого часу. Це так само нормально, як 100 тис.р.т. боротися з хижаками або 2 тис.р.т. боротися з елементарними за сучасними мірками хворобами. Цим багатьом відчуттям вже дано назви і класифікація. Про це говорять, пишуть, ведуть тисячі лекцій і створюються науки. Ці речі багато чого пояснюють і розставляють на свої місця. Найбільша цінність зараз – це відчуття сенсу і надійності. Приналежності до своєї групи, бути поміченим і почутим, бути зрозумілим і прийнятим. Головна проблема нашого часу – це глибинна соціальна ізоляція, ефект самотності в натовпі, відсутність тривалих і глибоких взаємин. У цьому світлі здається цілком закономірним поява психології та психотерапії як допомагає професії і особливо поява групової терапії. Перш за все це пов'язано з викликом часу. Практично будь-які психологічні симптоми, стану, емоції і переживання, можна перевести на мову соціального і міжособистісного функціонування. Те, що відбувається з нами в соціальних відносинах - повністю відбивається на нашому самопочутті, задоволеності життям і інших сферах. Іншими словами, без здорових відносин, не може бути психологічного та психічного здоров'я. Більш докладно про групові терапії в наступній частині.