м. Київ, вул. Льва Толстого, 11/61, оф. 47
Як вибрати хорошого психолога?

Вирішивши зайнятися своїм ментальним здоров'ям, перше питання, з яким стикається людина – «як правильно вибрати психолога?». Враховуючи зростаючу популярність психології та кількість фахівців, які пропонують свої послуги, це завдання може бути досить складним. Психолог може як допомогти вирішити ваші проблеми, так і посилити їх, тому важливо знайти хорошого психолога, який матиме відповідну кваліфікацію та підійде саме вам.

 

Хто вам потрібен: психолог, психотерапевт чи психіатр?

Це перший аспект, на якому варто зупинитися, розпочавши пошуки. Лише не всі розуміють різницю між цими поняттями, хоча вона дуже важлива на практиці. 

Психолог – це спеціаліст, який проводить консультації. В основному, це 5 – 10 зустрічей у ході яких спеціаліст допомагає вирішити певні проблемні ситуації, не заглиблюючись у природу їхнього походження. Такий фахівець працює з людьми, які психічно здорові, але переживають певну кризу, незадоволені собою, потрапили до складних ситуацій. Психолог допоможе вирішити конкретну конфліктну ситуацію з друзями, рідними чи роботі. Крім приватних прийомів, психологи працюють у школі, університеті, на виробництві тощо.

Психотерапевт – це професіонал, який займається більш глибинним опрацюванням. Він може надавати допомогу при певних розладах, але тільки разом із психіатром, який має медичну освіту. Психотерапевти обов'язково повинні мати вищу освіту, доповнену вивченням курсів психології в рамках певних терапевтичних підходів (наприклад, гештальт-терапії, психоаналізу тощо)

Психіатр – це спеціаліст, який має вищу медичну освіту. Тільки він може проводити діагностику та прописувати медикаментозне лікування. Також може проводити психотерапевтичну роботу. Наприклад, з депресії, як правило, допомагає вийти психотерапевт, але іноді вона стає клінічною та змінює фізіологічні процеси в організмі. У цьому випадку з пацієнтом працює психіатр.

 

Як обрати психолога до першої консультації?

Головне на що ви повинні орієнтуватися при виборі психотерапевта – це особисті почуття. Як вам комфортно, чи готові ви відкритися і довіритися цій людині. Але деякі моменти можна оцінити ще до першого прийому. 

На що важливо звернути увагу при виборі психолога?

 1. Освіта. Фахівець повинен мати вищу психологічну чи медичну освіту. Не соромтеся попросити показати дипломи та сертифікати, що підтверджують кваліфікацію фахівця.  
 2. Терапевтичний підхід, в якому працює психолог: психодинамічний, біхевіоральний, когнітивний, арт-терапія, психодрама, гештальт-терапія і т.д. Вибирайте той, який найкраще підходить саме вам. 
 3. Супервізія та особиста терапія. Супервізія – це опрацювання складних ситуацій із практики з досвідченішим психотерапевтом. Це не лише дуже корисна, а й обов'язкова практика для психолога. Вона дозволяє отримати ще одну професійну думку щодо випадків з практики та проконсультуватися з особистих проблем. Для психолога це важливо, тому що він теж людина і у певні моменти може трохи втратити орієнтири, перенести переживання клієнта на себе чи навпаки. Опрацювання з колегою дозволяє відновити стан та підвищити кваліфікацію. Багато психологів та психотерапевтів вказують це на своїх сайтах. Якщо цієї інформації немає, не соромтеся запитувати – у випадку з психологом це абсолютно нормальне питання.
 4. Залучення до професії. Хороший психолог активно бере участь у профільних конференціях, робить публікації, бере участь у різноманітних асоціаціях психологів. Що дає? Членство у професійних асоціаціях гарантує те, що фахівець відвідує супервізора та психолога. 
 5. Додаткова регулярна освіта. Підвищення кваліфікації вітається у всіх професіях, але особливо це важливо у галузі медицини та психології, оскільки ці науки стрімко розвиваються. Якщо психолог стежить за новими відкриттями, він зможе надати вам більш ефективну допомогу.

 

Як підібрати психолога: досвід на консультації

Як повинен поводитися хороший психолог і чого він не повинен робити? Згідно з дослідженнями, були визначені фактори, що впливають на ефективність терапії.

Хороший психолог винен

 • бути налаштований на співпрацю, приймає клієнта безумовно та не даючи оцінок його поведінці чи особистим якостям. Він підтримує та спрямовує, але не нав'язує свої погляди;
 • обов'язково обговорювати з клієнтом цілі терапії, чого клієнт чекає від сеансів, способи та результати, до яких хотілося б прийти;
 • співчувати і співпереживати, але не приймати близько до серця;
 • при груповій терапії створювати атмосферу довіри, відкритості та рівноправності;
 • укладати контракт, в якому прописані умови спільної роботи та відповідальність сторін.

Зрозуміло, психолог повинен чітко дотримуватися професійної етики. 

Що вона має на увазі?

 1. Повага до гідності, прав і свобод людини. Професійний психотерапевт дозволяє собі давати прямі поради чи підказувати відповіді, не змушує рішень. Він не повинен ставитися до клієнта упереджено через національність, віру, статі, сексуальні уподобання тощо. Він не вішає на клієнта ярлики, не має права робити висновки, ґрунтуючись на зовнішності чи соціальному статусі клієнта. 
 2. Конфіденційність. Все, що відбувається на сеансі суворо конфіденційно. Якщо психолог відмовляється прописувати це в договорі, ви самі почули або побачили чужий сеанс або на вашому сеансі виявилися сторонніми, продовжувати роботу з цим психологом не варто.
 3. Поінформованість про план терапії та згоду на неї. Психотерапевт не може змушувати вас проходити терапію чи використовувати окремі методи без вашого відома. Він повинен просто і зрозуміло пояснити в чому суть та цілі методології, повинен відповісти на всі запитання клієнта. Якщо було вирішено спробувати експериментальну техніку, клієнт повинен знати про можливі ризики.
 4. Компетентність. Йдеться не лише про освіту та підготовку. Якщо фахівець обіцяє «чарівний» результат, не дізнавшись у чому проблема, це говорить про його низьку компетентність. Кожен психолог спеціалізується у певній галузі і може відмовити, якщо конкретна проблема не в його компетенції.
 5. Відповідальність. Психолог не має права дати гарантію швидкого та якісного результату, оскільки це багато в чому залежить і від самого клієнта, але він зобов'язаний гарантувати, що клієнту не стане гірше.

Що не повинен робити хороший психолог?

 1. Відразу говорити про оплату. Якщо фахівець заговорив про гроші ще до того, як було визначено цілі вашого приходу, ваші проблеми, але він уже склав план та графік консультацій, це явно свідчить про те, що слід пошукати іншого фахівця. При цьому обговорення умов спільної роботи, підписання договору є цілком нормальною практикою. У ньому також може бути зазначено, що якщо ви пропустили або відзначили прийом надто пізно, оплата все одно зберігається. Це страховка для фахівця і для вас на той випадок, якщо ви в якийсь момент захочете кинути все. 
 2. Поводитися неповажно: перебиває, критикує і т.п. 
 3. Вести зйомку або аудіозапис без вашої згоди. 
 4. Гарантувати швидке вирішення проблеми. Навіть при короткостроковій терапії потрібно кілька сеансів.
 5. Намагатися поводитися як ваш друг: розпитувати просто з цікавості, пропонувати неформальні зустрічі, фліртувати і т.п. 

З початку спілкування з психологом вам має бути комфортно, ви захочете відкритися і довіритися. У кабінеті має панувати атмосфера прийняття. Якщо ж вас охоплює відчуття провини, сорому, дріб'язковості вашої проблеми, значить перед вами поганий психолог.

 

Де знайти психолога?

В даний час поширені два способи:

 1. Інтернет. Практично кожен спеціаліст має свій сайт або блог, в яких можна докладно вивчити діяльність фахівця, ознайомитися з дипломами, прайсом і т.д.
 2. Запитати у друзів. Якщо у вас є знайомі, які ходили до психолога, то це досить непоганий спосіб підібрати хорошого психотерапевта. Однак, важливо пам'ятати, що якщо психолог сподобався вашому другу, він обов'язково повинен підійти саме вам.

 

Як знайти хорошого психолога для себе?

Отже, що буде основними критеріями вибору психолога особисто для вас?

 1. Перегляньте спеціалізацію та напрямок терапії, які практикує психолог. 
 2. Зверніть увагу з ким і як він працює. Деякі психологи працюють тільки з дорослими, інші тільки з дітьми. Один психолог спеціалізується на груповій терапії, інший веде тільки індивідуальні прийоми.
 3. Вивчіть форму надання послуг: особисті зустрічі або онлайн. Кожен має свої переваги та недоліки. Визначтеся, як вам буде зручніше працювати. 
 4. Дізнайтеся вартість прийому. Початківці психологи беруть дешевше, досвідчені – більше. До того ж має значення в якому місті працює фахівець: у великих містах ціна, як правило, вища. Незважаючи на це, вартість терапії повинна бути вам по кишені і не викликати напруження. 
 5. Зрозумійте, чи подобається вам психолог як людина. Доведено, що якщо психолог подобається людині зовні, а також за особистими якостями, клієнтові набагато легше розкритися та довіряти їй. Якщо в інших напрямках медицини особиста симпатія не має жодного значення, то в психології це дуже важливо.

Найкращий психолог для вас – це фахівець, який підійде за всіма критеріями. Необов'язково це буде перший, другий або навіть третій психотерапевт, якого ви звернетеся, але рано чи пізно ви його зустрінете. Важливо не втрачати впевненості в цьому і не займатися психотерапією з фахівцем, який викликає у вас сумніви.